ΕΛΛΑΔΑ

Έλαμψε ο Αντετοκούνμπο, προβλημάτισε η επίθεση

Ελλάδα-Πουέρτο Ρίκο: 77-69

Η Εθνική ήταν... εκνευριστικά άστοχη κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο ωστόσο επικράτησε με 77-69 και το βράδυ της Κυριακής 20/6 (20:00) θα αντιμετωπίσει τη Σερβία στο πιο δυνατό φιλικό προετοιμασίας ενόψει Προολυμπιακού τουρνουά - Πολύ καλή εμφάνιση από τον Κώστα Αντετοκούνμπο, 4/23 τρίποντα η Ελλάδα που άρχισε με 1/19.

Η Εθνική ομάδα βελτίωσε μεν την άμυνά της σε σχέση με το εναρκτήριο ματς του τουρνουά «Ακρόπολις» όπου δέχτηκε 98 πόντους από το Μεξικό, εντούτοις η εικόνα της στο επιθετικό κομμάτι προβλημάτισε.

Από τους 101 πόντους που σημείωσε κόντρα στους Μεξικανούς, σήμερα έμεινε στους 77, έχοντας μάλιστα μόλις 4/23 σουτ πίσω από τα 6μ.75 (τα τρία στα τελευταία λεπτά)!

Ο Ρικ Πιτίνο άφησε εκτός 12άδας για το ματς με το Πουέρτο Ρίκο τους Παπαγιάννη, Γιαννόπουλο, Λαρεντζάκη και Μποχωρίδη. Αντίθετα, στη θέση τους συμπεριέλαβε τους Λούντζη, Κασελάκη, Μουράτο και Αθηναίου για την Ελλάδα που είχε πρόβλημα στο σουτ. Μάλιστα ο κόουτς της Εθνικής άλλαξε όλη την πεντάδα στο 5' έπειτα από 1/14 σουτ εντός πεδιάς!

Ο αγώνας
Το... καταστροφικό ξεκίνημα της Εθνικής κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο οδήγησε τον Ρικ Πιτίνο να αλλάξει μαζί όλη τη βασική πεντάδα! Οι starters Σλούκας, Λούντζης, Ρογκαβόπουλος, Μήτογλου και Καββαδάς πέρασαν στον πάγκο στο 5' δίνοντας τις θέσεις τους στους Αθηναίου, Κατσίβελη, Χρυσικόπουλο, Κασελάκη και Κώστα Αντετοκούνμπο, με τον δείκτη του σκορ στο 4-11 ενώ η Εθνική είχε ως εκείνο το σημείο 1/10 δίποντα και 0/4 τρίποντα!

Ο Κλαβέλ βγήκε από τα σκριν και ευστόχησε σε τρίποντο ανεβάζοντας τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (4-14, 7:10) ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 14-18. Η ελληνική ομάδα είχε συνολικά 3/17 σουτ εντός πεδιάς (2/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα) και 5 λάθη κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο που διατηρούσε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ.

Στη συνέχεια η Ελλάδα βελτίωσε κάπως τα ποσοστά της, με τον Πιτίνο να δοκιμάζει παράλληλα ψηλά σχήματα (Λούντζης, Κασελάκης, Χουγκάζ, Μήτογλου, Καββαδάς στην πεντάδα) και τον Κώστα Αντετοκούνμπο να δίνει το προβάδισμα στην Εθνική με κάρφωμα για το 31-29 λίγο πριν από το ημίχρονο που έκλεισε στο 32-31 για την Ελλάδα που πέτυχε μόλις 1/12 τρίποντα στο πρώτο μέρος.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο, με την Εθνική να παραμένει... εκνευριστικά άστοχη πίσω από τα 6μ.75 και το Πουέρτο Ρίκο να προηγείται με 47-50 στο 30'. Ο Αθηναίου σκόραρε για τρεις κι έκανε το 54-53 (2/20 τρίπ. η Ελλάδα) στο 34'. Με ένα τρίποντο του Σλούκα και ένα γκολ-φάουλ του Λούντζη η Εθνική κατάφερε να αποσπαστεί από τους Πορτορικανούς (70-64, 38'), φτάνοντας τελικά στη νίκη με 77-69 και το 2/2 στο τουρνουά «Ακρόπολις».

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 32-31, 47-50, 77-69

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εθνική είχε καλύτερες επιλογές στην τελευταία περίοδο και παρά την αστοχία της, έφτασε στη νίκη απέναντι στο Πουέρτο Ρίκο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κώστας Αντετοκούνμπο έκανε το καλύτερο παιχνίδι του με την Εθνική, έχοντας 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο Ντίνος Μήτογλου πρόσθεσε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Καββαδάς είχε 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ελλάδα τα ποσοστά της στο τρίποντο, το Πουέρτο Ρίκο τα «νεκρά» διαστήματα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Κώστα Αντετοκούνμπο έπειτα από την ασίστ του Κώστα Σλούκα για το 31-29 στο 19'.