Διπλό παραμονής

Ιωνικός - Λάρισα: 84-89

Η Λάρισα πέρασε από το κλειστό του Πλάτωνα επικρατώντας με 89-84 του Ιωνικού σ' εξ αναβολής αγώνα της 13ης ημέρας της Basket League.

Η Λάρισα πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Ιωνικού και διαμόρφωσε το ρεκόρ της σε 4-7 αφήνοντας μόνους του γηπεδούχους στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με το 3-8.

Η ομάδα του Κούρο Σεγούρα κατάφερε να επιστρέψει στο ματς μετά το -21 στις αρχές της τέταρτης περιόδου με μπροστάρη τον Πάρκερ, χωρίς ωστόσο να έχει ουσιαστικό αποτέλεσμα γνωρίζοντας την ήττα με 84-89.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι πάτησαν καλύτερα στο παρκέ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και με 5 συνεχόμενους πόντους του Κολοβέρου έφτασαν στο 9-4. Μάλιστα δεν σταμάτησαν εκεί, αφού μετα το 11-6 που έγραψε ο Χάντσον, η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 10 πόντους μετά τις προσπάθειες των Μουσταφά και Τζέρμαν. Η Λάρισα ανέκαμψε και έχοντας το 3/3 από την περιφέρεια (2 από τον Ζάρα και 1 από τον Μούντι) έκλεισε το δεκάλεπτο στο 23-21.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, ο Χάντσον με 3 εύστοχες βολές έδωσε στην ομάδα του το πρώτο προβάδισμα στο ματς (23-26) στο 11ο λεπτό. Ο Τζέρμαν μετέτρεψε τον αγώνα σε υπόθεση... για έναν και με προσωπικό του 6-0 σερί έδωσε και πάλι αέρα στον Ιωνικό (37-31). Τσαϊρέλης και Κρουμπάλι κράτησαν κοντά την Λάρισα ενώ ο Μούντι των 15π. μέχρι εκείνη τη στιγμή οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 43-44.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, ο Ιωνικός δεν βρήκε σκορ για περίπου 3 λεπτά και είδε την διαφορά να πηγαίνει στο +9 (43-52) από τα χέρια του Γκριν. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με Χουγκάζ και Γόντικα (47-52), ο οποίος λίγο αργότερα αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή. Από εκεί και πέρα, Κρουμπάλι και Μούντι με τις εμπνεύσεις τους έφτασαν το σκορ στο 52-69 με τον Ιωνικό να μην μπορεί να αντιδράσει.

Η καθορστική περίοδος τους βρήκε στο 54-71,με την Λάρισα να... εκτοξεύει την διαφορά στους 21 πόντους (54-75), με τον Πάρκερ να μειώνει λίγο αργότερα σε 59-75 με πέντε συνεχόμενους πόντους. Στο 6:18 από την λήξη της αναμέτρησης ο Αθηναίου από την περιφέρεια έκανε το 65-79 και στη συνέχεια ο Πάρκερ το πήρε πάνω του και με δύο απανωτά τρίποντα έκλεισε την ψαλίδα στους 9 (73-82), αλλά ακόμη και στους 4 από τον Κολοβέρο. Ο Μούντι ήταν εύστοχος στις 3 βολές που κλήθηκε να εκτελέσει στα 40'' πριν το τέλος κάνοντας το 79-86 και έπρεπε απλώς να διατηρήσουν το προβάδισμα για να πάρουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με 84-89.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 43-44, 54-71, 84-89