Έτοιμη για playoffs

Λάρισα - Απόλλων Πατρών: 83-74

Η Λάρισα επικράτησε με 83-74 του Απόλλωνα Πατρών στο Κλειστό της Νεάπολης, έφτασε τις 10 νίκες στη σεζόν και πλέον φουλάρει για τα playoffs της Basket League.

Μεγάλο ντέρμπι στην Λάρισα, με την ομάδα του Φώτη Τακιανού να λυγίζει στο τελευταίο δεκάλεπτο το σύνολο του Νίκου Βετούλα με τελική διαφορά εννέα πόντων. Η Λάρισα επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα και μπορεί σιγά-σιγά να σκέφτεται τα playoffs.

Το ματς είχε ωραίο ρυθμό στο ξεκίνημα με το ένα καλάθι να διαδέχεται το άλλο. Στο τετράλεπτο η Λάρισα προηγήθηκε με 10-8 με τον Καράμπελα για να φτάσει στα μισά της εναρκτήριας περιόδου στο +4 με δύο βολές του Μούντι (14-10). Οι Πατρινοί απάντησαν όμως με τρίποντο του Τσαλμπούρη (16-16, 9'), με τον Ντέιβις να βάζει κι εκείνος ένα για το προσπέρασμα (18-19, 10') του Απόλλωνα.

Το μοτίβο ισορροπίας διατηρήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο (24-24, 13') με τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι-χέρι για ώρα. Χάντσον και Μάριτς οδήγησαν σε ισχνά προβαδίσματα τους γηπεδούχους (33-31, 16'), με το τρίποντο του Κρουμπάλι ένα λεπτό πριν το ημίχρονο (40-36) να στέλνει με μικρό αβαντάζ στα αποδυτήρια το σύνολο του Τακιανού. Ο Απόλλωνας ροκάνισε την διαφορά στο καλάθι με τον Ντέιβις (40-38, 20') κι άφησε τα πάντα ανοικτά ενόψει της επανάληψης, σε έναν αρκετά ενδιαφέρον αγώνα.

Μάριτς και Χάντσον έδειξαν να βρίσκουν καλύτερο επιθετικό ρυθμό (47-43, 24'), όμως η Λάρισα δεν μπορούσε να ξεφύγει. Τσαλμπούρης, Μήτρου-Λονγκ και Ντέιβις κράτησαν για τα καλά στο ματς τους φιλοξενούμενους, ισοφαρίζοντας σε 54-54, τρία λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου. Ο Κρουμπάλι όμως με δύο συνεχόμενα τρίποντα (60-56, 29') επανέφερε την... κλασική διαφορά του +4 για τους Θεσσαλούς, με τις δύο ομάδες να εισέρχονται στο καθοριστικό δεκάλεπτο με το ρευστό 61-58 υπέρ των γηπεδούχων.

Η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει υπέρ της Λάρισας στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, όταν οι Μάριτς και Χάντσον έτρεξαν σερί 7-0 (68-58) κι έστειλαν στο +10 την ομάδα τους. Ο Σίμονς μείωσε σε 73-65 (34') κι ακολούθως ο Μακλίν έγραψε το 73-68 με τρίποντο, 6' πριν το φινάλε. Ο Απόλλωνας ήταν μαχητικός και δεν τα παρατούσε, όμως ο Μούντι με δίποντο κι ο Καράμπελας με μια βολή έστειλαν εκ νέου την διαφορά πλησίον των 10 πόντων (79-70, 39'). Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο δίλεπτο, με την Λάρισα να προστατεύει επιτυχώς το ροζ φύλλο, το δέκατο της στη σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-38, 61-58, 83-74.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Λάρισα ανέπτυξε διψήφιο προβάδισμα στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου κι έκτοτε έκανε αυτό που έπρεπε, σε άμυνα κι επίθεση, προκειμένου να υπερασπιστεί το προβάδισμα της και να φτάσει στην πολύτιμη νίκη.

Ο MVP: Ασταμάτητος ο Μαρίν Μάριτς με 25 πόντους, 10/16 δίποντα, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από κοντά κι ο Ουσμάν Κρουμπάλι με 18 πόντους, 3/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Χαμηλή πτήση από τον άστοχο Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ με 5 πόντους, 1/7 σουτ εντός πεδιάς, 4 ασίστ και 2 λάθη σε 13'21''.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Καλή δουλειά από Μούντι (15π., 9ασ., 3ριμπ.) και Χάντσον (12π., 9ριμπ., 3ασ.) για τους νικητές, ενώ για τον Απόλλωνα έκανε ματσάρα ο Ντεζόν Ντέιβις (21π., 4/6 τριπ., 7ριμπ., 1ασ.).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Κρουμπάλι είχε 6/17 τρίποντα σε όλο το πρωτάθλημα (19 αγ.) και σήμερα έγραψε 3/3!

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η επιστροφή της Λάρισας στις νίκες μετά τις δύο ήττες στην Αττική, από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Τακιανού συνέχισε από 'κει που είχε μείνει, έχοντας 9 νίκες σε 13 ματς από τον Δεκέμβρη και μετά!

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Λάρισα ντούμπλαρε τις νίκες της επί του Απόλλωνα, καθώς είχε επικρατήσει και στην Πάτρα τον περασμένο Δεκέμβρη με σχεδόν ίδιο σκορ, 74-82.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ωραίο ματς, κλειστό σχεδόν σε όλη την διάρκεια του. Η ποιότητα των πρωτοκλασσάτων παικτών της Λάρισας έκανε την διαφορά στο φινάλε. Ο Απόλλωνας το πάλεψε και θα μπορούσε να διεκδικήσει περισσότερα πράγματα, εάν έβγαζε κάποιες άμυνες στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου.