«Πέταξε» για τα playoffs

Περιστέρι - Λάυριο: 91-80

Το Περιστέρι ήθελε τη νίκη απέναντι στο Λαύριο προκειμένου να περάσει sτα playoffs της Basket League, πράγμα που έκανε επικρατώντας με 91-80.

Το Περιστέρι φιλοξένησε το Λαύριο στην τελευταία αγωνιστική της Basket League και με νίκη... πετούσε για «8άδα». Το σύνολο του Μίλαν Τόμιτς πήρε το θετικό αποτέλεσμα με το 91-80 και έκλεισε εισιτήριο για τα playoffs!

Το 0-3 με το οποίο ξεκίνησε το Λαύριο, μετατράπηκε σε 19-10 έπειτα από 5 λεπτά αγώνα, χάρη κυρίως στην απόλυτη ευστοχία του νεαρού Μπιλάλη από την περιφέρεια (3/3) και στις προσπάθειες του Χρηστίδη. Οι φιλοξενούμενοι, στο επόμενο διάστημα έτρεξαν επιμέρους 3-11 παίρνοντας 9 πόντους από τον Κακλαμανάκη και διατηρήθηκαν μία ανάσα από το Περιστέρι με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-21).

Το σκηνικά κύλησε με τον ίδιο τρόπο μέχρι και τα 6μιση λεπτά περίπου πριν το ημίχρονο, όπου οι γηπεδούχοι με Χρηστίδη, Σαλούστρο και Πέτεγουεϊ έφτασαν μέχρι και το +10 (43-33) στο 18'. Το επιμέρους 4-6 που έκλεισε από τον Βον για το 47-39 «έκλεισε» το 20λεπτο υπέρ του Περιστερίου, το οποίο είχε 41% στο τρίποντο (7/17) μέχρι εκείνο το σημείο με 14 ασίστ για 3 λάθη. Από την άλλη, το Λαύριο ήταν μεν εύστοχο (13/19 2π. και 3/7 3π.) είχε όμως να διαχειριστεί τα 13 λάθη του.

Η ομάδα του Λαυρίου «ανασυχτάχθηκε» και απέφυγε τα λάθη στο στο τρίτο δεκάλεπτο. Από την μία πλευρά υπήρχαν επιθετικά οι Κακλαμανάκης και Βον και από την άλλη μία μεγαλύτερη πολυφωνία για το Περιστέρι. Οι γηπεδούχοι είδαν την ομάδα του Καμπερίδη να μειώνει στους 2 (59-57) στο 27', ωστόσο κατόρθωσαν να μπουν στην τελευταία και καθοριστική περίοδο με το υπέρ τους 68-62.

Γκρέι και Πέτεγουεϊ φρόντισαν να απαντούν σε κάθε προσπάθεια του Λαυρίου και έφτασαν το Περιστέρι στο +11 (82-71) δίνοντας μία ανάσα για την συνέχεια. Για την είσοδό τους στα playoffs έπρεπε απλώς να κρατήσουν το «κεφάλι» στο σκορ, ενώ το τρίποντο του Πέτεγουεϊ στα 2μιση λεπτά πριν τον αγώνα, ουσιαστικά... σφράγισε το θετικό αποτέλεσμα που ήρθε με το τελικό 91-80.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-39, 68-62, 91-80