Μέσι και Μπαπέ «καθάρισαν» στο «Μποζουάρ»

Η αποβολή του Φάμπιο για σκληρό φάουλ στον Βιτίνια στο 24ο λεπτό δεν επέτρεψε στη Ναντ να διεκδικήσει κάτι στο ματς με την Παρί Σεν Ζερμέν. Οι «πρωτευουσιάνοι» επικράτησαν με 3-0 στο «Μποζουάρ», εκεί όπου το βράδυ της ερχόμενης Πέμπτης (8/09) ο Ολυμπιακός θα δώσει τον πρώτο του αγώνα στους ομίλους του Europa League απέναντι στα «καναρίνια».

Δύο ασίστ του Λιονέλ Μέσι στον Κιλιάν Μπαπέ μετατράπηκαν σε ισάριθμα γκολ (18΄, 55΄) από τον σταρ της Εθνικής Γαλλίας και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι έξι λεπτά μετά το 0-1 οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, αυτό βοήθησε σημαντικά το συγκρότημα του Γκαλτιέ να πάρει το 5ο εφετινό του «τρίποντο» και να επικεντρωθεί στην πρώτη αναμέτρηση της επόμενης Τρίτης (6/09) με την Γιουβέντους στην φάση των ομίλων του Champions League.

Η ενδεκάδα της Ναντ: Λαφόντ, Καστεγέτο (66΄ Κορτσιά), Ζιρότο, Παλουά, Φάμπιο, Μουτουσαμί (79΄ Ντουσέ), Τσιριβέγια, Άπια, Μοχάμεντ (79΄ Κόκο), Μπλα (85΄ Μοαμέντ Ασί), Γκεσάντ (66΄ Γκαναγκο)