Πρωταγωνίστησε το τριήμερο

Ολυμπιακός: Πρωταθλητής Ελλάδας για 64η φορά στην κολύμβηση

Ο Ολυμπιακός πρωταγωνίστησε το τριήμερο 18-20/5 στο ΟΑΚΑ, έφτασε τα 64 πρωταθλήματα γενικής βαθμολογίας, τα 58 στους άνδρες και τα 54 στις γυναίκες.

Οσο κι αν φάνηκε να "τρίζει", ιδιαίτερα μετά την 1η ημέρα των αγώνων, η παντοκρατορία του Ολυμπιακού στην κολύμβηση συνεχίζεται, Ο πειραϊκός σύλλογος κατέκτησε για 28η συνεχόμενη χρονιά και 64η συνολικά τον τίτλο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, το οποίο ολοκληρώθηκε σήμερα (20/5) στο ΟΑΚΑ, εξασφαλίζοντας μάλιστα και μία διαφορά άνω των εκατό βαθμών από το Παλαιό Φάληρο (1.330 έναντι 1.196). Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν και στις επιμέρους βαθμολογίες ανδρών και γυναικών.

Η τελευταία ημέρα, πάντως, "ανήκε" στον Παναθηναϊκό, ο οποίος πανηγύρισε έξι χρυσά μετάλλια στα 15 αγωνίσματα του προγράμματος: τέσσερα ατομικά (δύο ο Γκολομέεβ, από ένα Δράκου και Ντουντουνάκη) και δύο στο ομαδικό. Μάλιστα, η νίκη του "τριφυλλιού" στα 4Χ100μ. ελεύθερο mixed συνδυάστηκε με πανελλήνιο ρεκόρ, καθώς οι Χρήστος Κατραντζής, Κριστιάν Γκολομέεβ, Αννα Ντουντουνάκη και Νόρα Δράκου σημείωσαν χρόνο 3:32.05, καταρρίπτοντας το 3:33.38 που είχε πετύχει ο Ολυμπιακός στην αντίστοιχη περσινή διοργάνωση (21 Ιουλίου 2022), με τους Παναγιώτη Μπολάνο, Απόστολο Χρήστου, Μάρθα Μάτσα και Σοφία Κλικοπούλου. Οι «ερυθρόλευκοι» αυτή τη φορά περιορίστηκαν στη δεύτερη θέση, με τρίτο το Παλαιό Φάληρο. Ο Παναθηναϊκός πρώτευσε επίσης στα 4Χ100μ. μικτή ομαδική γυναικών, με δεύτερο τον Ωκεανό και τρίτο τον Ολυμπιακό, ενώ στα 4Χ100μ. μικτή ομαδική ανδρών νικητές αναδείχθηκαν οι «ερυθρόλευκοι», μετά από συναρπαστική μάχη με το Παλαιό Φάληρο, που κρίθηκε στα τελευταία μέτρα. Τρίτος ήταν ο ΝΟ Αλεξανδρούπολης, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι ο Απόστολος Χρήστου έκανε το πρώτο 100άρι του υπτίου σε 53.57.

Πολύ δυνατή κούρσα έγινε στον τελικό των 100μ. ελεύθερο ανδρών, όπου οι τέσσερις πρώτοι κολυμβητές "κατέβηκαν" τα 50 δευτερόλεπτα. Στην επιστροφή του στο αγώνισμα μετά από τέσσερα χρόνια, ο Κριστιάν Γκολομέεβ τερμάτισε πρώτος με 49.44 και κατέκτησε τον τίτλο για έκτη φορά στην καριέρα του. Ο Στέργιος Μπίλας με πολύ δυνατό δεύτερο 50άρι πάλεψε για την έκπληξη και τελικά πήρε τη δεύτερη θέση με 49.49, που συνιστά ατομικό ρεκόρ. Ο αθλητής του Ολυμπιακού έπιασε επίσης το όριο (σε τέταρτο διαφορετικό αγώνισμα) για το Ευρωπαϊκό νέων του Δουβλίνου και ουσιαστικά σιγούρεψε τη θέση του στην αποστολή για το Παγκόσμιο της Φουκουόκα, ως μέλος της ομάδας 4Χ100μ. ελεύθερο. Μεγάλο ατομικό ρεκόρ (49.78) πέτυχε και ο Παναγιώτης Μπολάνος, που πήρε το χάλκινο μετάλλιο και άφησε εκτός βάθρου τον Ανδρέα Βαζαίο (49.82)

Γκολομέεβ και Μπίλας είχαν και δεύτερη συναρπαστική μονομαχία, στα 50μ. πεταλούδα, όπου και πάλι ο πρωταθλητής του Παναθηναϊκού αναδείχθηκε νικητής, με μόλις δύο εκατοστά του δευτερολέπτου διαφορά (23.70 έναντι 23.72), για να διατηρήσει για ένατη σερί χρονιά τον τίτλο. Τρίτος ήταν ο Χρήστος Παπαδόπουλος με 23.96.

Με ρεκόρ αγώνων συνδύασε τον 9ο διαδοχικό τίτλο της στα 50μ. πεταλούδα η Αννα Ντουντουνάκη. Η πρωταθλήτρια του Παναθηναϊκού, που γενικά έδειξε να βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο ενόψει της Φουκουόκα, πρώτευσε με 26.15. Η Γεωργία Δαμασιώτη την ακολούθησε με 26.80 και έκανε... χατ-τρικ ατομικών ρεκόρ στη διοργάνωση (μετά τα 100μ. και τα 200μ.), ενώ έπιασε και στο τρίτο αγώνισμα της πεταλούδας το όριο για το Ευρωπαϊκό νέων. Τρίτη τερμάτισε η Αλβανίδα Νικόλ Μεριζάι (που μετέχει κανονικά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, με το σκουφάκι του ΝΟ Αλεξανδρούπολης) με 27.23. Στον μικρό τελικό του αγωνίσματος, η 13χρονη Νεφέλη Μπιλανάκου του ΑΟ Αιγάλεω σημείωσε επίδοση 28.35 και βελτίωσε το πανελλήνιο ρεκόρ παγκορασίδων Β΄ (28.52) που είχε κάνει στις 5/5 στο "Ακρόπολις".

Με το απόλυτο νικών ολοκλήρωσε για άλλη μία φορά το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα η Νόρα Δράκου. Ο τέταρτος προσωπικός της τίτλος ήρθε στα 100μ. ελεύθερο, όπου πήρε άνετα την πρώτη θέση με 55.74, φτάνοντας τα επτά χρυσά σε αυτό το αγώνισμα και τα 34 συνολικά στην καριέρα της. Η τριάδα ήταν πανομοιότυπη με την περσινή, καθώς δεύτερη τερμάτισε η Ζαχαρούλα Καλογερή με 56.66 και τρίτη η Γεωργία Παυλοπούλου με 56.96.

Εύκολη ήταν η νίκη του Απόστολου Χρήστου στα 200μ. ύπτιο, από τη στιγμή που δεν αγωνίστηκε ο Απόστολος Σίσκος (αν και είχε δηλωθεί, ο 18χρονος κολυμβητής του Αρη δεν συμμετείχε καθόλου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, όπως συνέβη και πριν δύο εβδομάδες στο μίτινγκ "Ακρόπολις".). Ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού τερμάτισε σε 1:58.62 για να πανηγυρίσει τον 8ο πανελλήνιο τίτλο του στο αγώνισμα (τέταρτο συνεχόμενο). Ο Αρίων Ζιάμπρας έκανε την έκπληξη και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με 2:01.24, μπροστά από τον Βαγγέλη Μακρυγιάννη (2:01.36).

Ο Δανιήλ Γιουρτζίδης αναδείχθηκε για δεύτερη φορά πανελληνιονίκης στα 400μ. μικτή ατομική και κατέκτησε το δεύτερο χρυσό του μετάλλιο στους αγώνες (μετά τα 200μ. μικτή). Ο αθλητής του ΝΟ Αλεξανδρούπολης τερμάτισε σε 4:20.44, αφήνοντας πίσω του τον Απόστολο Παπαστάμο (4:21.83) και τον Βασίλη Σοφικίτη (4:24.22).

Μάχες είχαμε στους τελικούς των 100μ. πρόσθιο. Στις γυναίκες, πρώτευσε η Χαρά Αγγελάκη με 1:09.34 (ατομικό ρεκόρ), η οποία πανηγύρισε τον πρώτο πανελλήνιο τίτλο στην καριέρα της, αφήνοντας πίσω της τις προηγούμενες νικήτριες, Ελένη Κοντογεώργου (1:09.83) και Μαρίλεια Δρασίδου (1:10.20). Στους άνδρες, ο Αρκάδιος Ασπουγαλής υπερασπίστηκε τον τίτλο του με χρόνο 1:01.86, με τον Κώστα Μερετσόλια (1:02.39) και τον Σπύρο Γκικόπουλο (1:02.66) να συμπληρώνουν την τριάδα.

Η Ιωάννα Σαχά κατέκτησε για έκτη διαδοχική φορά το χρυσό στα 200μ. ύπτιο, όπου κολύμπησε ουσιαστικά χωρίς αντίπαλο και τερμάτισε σε 2:16.09. Στο βάθρο την πλαισίωσαν η 15χρονη Ιωάννα Παζαϊτη με 2:18.53 και η Αθηνά Αραβαντινού με 2:19.29. Αντίθετα, η 15χρονη Αντωνία Ρακοπούλου διέκοψε την εξαετή κυριαρχία της Ηλέκτρας Λεμπλ στα 400μ. μικτή ατομική, κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο με 4:57.12, έναντι 4:58.33 της απερχόμενης πρωταθλήτριας και 4:58.47 της Ναταλίας Καλτεζιώτη-Αντζέλκοβιτς.

Η Αρτεμις Βασιλάκη κατέκτησε το τρίτο της χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση, καθώς (μετά τα 200μ. και τα 400μ.) κέρδισε με χαρακτηριστική άνεση και τα 800μ. ελεύθερο με 8:50.77, σχεδόν 16 δευτερόλεπτα μπροστά από τη Στέλλα Ρώτα, που ήταν δεύτερη με 9:06.52. Η πρωταθλήτρια του 2021, Ηλέκτρα Λεμπλ, έμεινε τρίτη με 9:07.85. Πολύ άνετη ήταν και η νίκη του Δημήτρη Μάρκου στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, αν και το 8:01.88 δεν είναι χρόνος που τον αντιπροσωπεύει. Δεύτερος τερμάτισε ο Αστέριος Δαλδόγιαννης με 8:07.89, αλλά επειδή ο αθλητής του ΠΑΟΚ μετείχε εκτός συναγωνισμού, στο βάθρο ανέβηκαν ο Αλκης Κυνηγάκης με 8:14.09 και ο Δημήτρης Νέγρης με 8:14.58.