Α1 μπάσκετ

Ισοφάρισε ο Άρης

Το 1-1 στη σειρά των μικρών τελικών της Α1 μπάσκετ έκανε την Τρίτη ο Άρης που νίκησε με τον ΠΑΟΚ στο Αλεξάνδρειο.

Oι κίτρινοι έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο μετά το 1-0 της Πυλαίας γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ για να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο.

Μ' ένα έξοχο όμως τρίτο δεκάλεπτο ο Αρης πήρε τα ηνία του ματς ενώ αργότερα (36') ανέβασε τη διαφορά στους 14 πόντους (80-66). Ο Δικέφαλος πλησίασε στους 4 αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω.

Πρώτος σκόρερ και καλύτερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ ο οποίος είχε 23 πόντους και 9 ριμπάουντ για τον Αρη.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-41, 60-54, 92-88

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 16, Τσιάρας 5, Ριντ 10 (2), Τόμας 12 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 11, Βεζένκοφ 23 (2), Μούρτος 11 (1), Σίμτσακ 4.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 12 (2), Λάνγκφορντ 20 (1), Λιάπης, Κάρτερ 14 (3), Τσόχλας 6, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 4, Όντουμ 12 (1), Χαριτόπουλος 15, Σαλούστρος 2.