ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Το πανόραμα

Nations League: Πρώτη νίκη της Γερμανίας, η Ισπανία λύγισε την Ελβετία

«Ξόρκισε την κατάρα» του Nations League η Γερμανία και πέτυχε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση από τότε που ξεκίνησε (μετά από έξι ματς είχε 4 ισοπαλίες και 2 ήττες), ενώ η Ισπανία αν και δυσκολεύτηκε πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη της επί της Ελβετίας και προηγείται στον όμιλο.

Την πρώτη της νίκη στο Nations League από την πρώτη διοργάνωση πέτυχε απόψε η Γερμανία στο «Ολιμπίνσκι» του Κιέβου με 2-1 επί της αποδεκατισμένης από τον κορονοϊό και τους τραυματισμούς Ουκρανία.

Μετά από 4 ισοπαλίες και 2 ήττες η «μανσάφτ» πέτυχε το πρώτο της «τρίποντο», προερχόμενη από 2 ισοπαλίες τον Σεπτέμβριο με Ισπανία και Ελβετία με το ίδιο μάλιστα σκορ (1-1).

Οι Ουκρανοί μετά την πιο βαριά ήττα που γνώρισαν στην ιστορία τους στο φιλικό με την Γαλλία (7-1) υπέστησαν την δεύτερη σερί ήττα τους μετά το 4-0 από την Ισπανία. Στην πρεμιέρα, με... φουλ ομάδα είχαν νικήσει με 2-1 την Ελβετία.

Σαράντα μία ημέρες μετά την περιπέτεια της υγείας του (διαγνώστηκε με κορονοϊό στις 30/08) ο Μικέλ Ογιαρθάμπαλ επέστρεψε στην Εθνική Ισπανίας πετυχαίνοντας το γκολ που χάρισε τη νίκη στην «φούρια ρόχα» με 1-0 επί της Ελβετία στο «Αλφρέντο Ντι Στέφανο» της Μαδρίτης.

Η νεανική ομάδα του Λουίς Ενρίκε πέτυχε τη 2η σερί νίκη της στον 4ο όμιλο της League A του Nations League, φτάνοντας τους 7 βαθμούς (2 νίκες μία ισοπαλία). Για τους Ισπανούς ήταν η πρώτη νίκη επί της Ελβετών μετά από 2 αναμετρήσεις εκτός έδρας (μία ήττα και μία ισοπαλία).

Μόλις ένα βαθμό μετρά μετά από 3 ματς το συγκρότημα του Πέτκοβιτς, που την ερχόμενη Τρίτη θ΄ αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Γερμανία, ενώ η Ισπανία θα ταξιδέψει στο Κίεβο.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής:

LEAGUE A

4ος Όμιλος

Ισπανία-Ελβετία 1-0

(14΄ Ογιαρθάμπαλ)

Ουκρανία-Γερμανία 1-2

(76΄πεν. Μαλινόφσκι - 20΄ Γκίντερ, 49΄ Γκορέτσκα)

LEAGUE C

1ος Όμιλος

Λουξεμβούργο-Κύπρος 2-0

(12΄, 26΄ Σινάνι)

Μαυροβούνιο-Αζερμπαϊτζάν 2-0

(9΄ Γιόβετις, 72΄ Ιβάνοβιτς)

LEAGUE D

1ος Όμιλος

Ν. Φερόε-Λετονία 1-1

(28΄ Φαέρο - 25΄ Ικάουνιεκς)

Ανδόρα-Μάλτα 0-0

2ος όμιλος

Λιχτενστάιν-Γιβραλτάρ 0-1

(10΄ Ντε Μπαρ)

ΚΥΡΙΑΚΗ 11/10

LEAGUE A

1ος Όμιλος

Βοσνία-Ολλανδία 19:00

Πολωνία-Ιταλία 21:45

2ος Όμιλος

Αγγλία-Βέλγιο 19:00

Ισλανδία-Δανία 21:45

3ος Όμιλος

Κροατία-Σουηδία 19:00

Γαλλία-Πορτογαλία 21:45

LEAGUE B

1ος Όμιλος

Νορβηγία-Ρουμανία 19:00

Β. Ιρλανδία-Αυστρία 21:45

2ος Όμιλος

Ισραήλ-Τσεχία 21:45

Σκωτία-Σλοβακία 21:45

3ος Όμιλος

Ρωσία-Τουρκία 21:45

Σερβία-Ουγγαρία 21:45

4ος Όμιλος

Ιρλανδία-Ουαλία 16:00

Φινλανδία-Βουλγαρία 19:00

LEAGUE C

2ος Όμιλος

Αρμενία-Γεωργία 19:00

Εσθονία-Β. Μακεδονία 19:00

3ος Όμιλος

ΕΛΛΑΔΑ-Μολδαβία 21:45

Κόσοβο-Σλοβενία 21:45

4ος Όμιλος

Καζακστάν-Αλβανία 16:00

Λιθουανία-Λευκορωσία 19:00

Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια.

Υποβολή απάντησης

Παρακαλώ εισάγετε το σχόλιο σας εδώ.
Παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ.
Παρακαλώ εισάγετε το email σας εδώ.