Με «υπογραφή» Φορτούνη

Nations League: Μολδαβία-Ελλάδα 0-2

Με νίκη έφυγε η Εθνική Ελλάδος από τη Μολδαβία, στον αγώνα για την 5η αγωνιστική του Nations League. Οι βάσεις για τη νίκη μπήκαν από το πρώτο ημίχρονο, καθώς το σκορ άνοιξε ο Φορτούνης στο 32’, με εκπληκτικό γκολ με μακρινό σουτ.

Το ματς ξεκίνησε με την Εθνική να βρίσκεται συνεχώς στην επίθεση και να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 11΄, όταν ο Φορτούνης νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Ναμάσκο. Στη συνέχεια, οι διεθνείς δεν κατάφερναν να μπουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, κέρδισαν αρκετά κόρνερ χωρίς κανένα αντίκρυσμα, αλλά τελικά βρήκαν το γκολ με διαφορετικό τρόπο.

Έπειτα από προσωπική ενέργεια, με την οποία ο διεθνής άσος του Ολυμπιακού βρήκε τον τρόπο να διαπεράσει την άμυνα της αντίπαλης ομάδας, σημάδεψε το «Γ» της εστίας της και πανηγύρισε έξαλλα το πρώτο γκολ του αγώνα.

Ο Φορτούνης άνοιξε τον δρόμο και για το δεύτερο γκολ της Εθνικής, μετά από ωραία ενέργεια κάνοντας ασίστ στον Μπακασέτα, ο οποίος με σουτ από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Ναμάσκο, κάνοντας το 0-2 στο 41’.

Στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάτι αξιόλογο, ενώ αντίθετα η Εθνική απείλησε ξανά με τον Φορτούνη στο 55’, που όμως δεν έπιασε καλά το πλασέ από πολύ πλεονεκτική θέση. Η μοναδική ευκαιρία της Μολδαβίας ήρθε στο 80’, όταν από κόντρα η μπάλα στρώθηκε στον αμαρκάριστο Τουρτσάν που αστόχησε, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Γιακουμάκης βρέθηκε απέναντι από τον Ναμάσκο, αλλά πήγε να τον περάσει και έχασε την ευκαιρία.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα υποδεχθεί πλέον την Τετάρτη (18/11) τη Σλοβενία, στο ματς που θα κρίνει την πρώτη θέση στον 3ο όμιλο της League C και τον προβιβασμό στη 2η κατηγορία.