Προκριματικούς του Μουντιάλ 2022

Τι έκαναν οι διεθνείς της ΑΕΚ

Αυτό που είδαμε κατά την εφετινή σεζόν στην Ελλάδα, διασταύρωσαν και στο Σαν Κριστομπάλ. Ο Λιβάι Γκαρσία διανύει εξαιρετική σεζόν και οδήγησε την εθνική ομάδα του Τρίνινταντ και Τομπάγκο σε νικηφόρα πρεμιέρα στους προκριματικούς του Μουντιάλ 2022, με ένα γκολ και μία ασίστ στο 3-0 επί της Γουϊνέας. Ο 23χρονος επιθετικός της ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 7΄, ενώ έβγαλε ασίστ στο δεύτερο γκολ της ομάδας του, στο 15ο λεπτό. Με τη νίκη εξασφαλισμένη, ο Γκαρσία αντικαταστάθηκε στο 68΄, για να είναι πανέτοιμος στο επόμενο ματς (Κυριακή), στην έδρα του Πουέρτο Ρίκο.

Από τους υπόλοιπους διεθνείς της Ένωσης, οι Μάνταλος (α΄ ημίχρονο), Μπακάκης (90 λεπτά) συμμετείχαν στην σπουδαία βραδιά της εθνικής Ελλάδας στη Γρανάδα και το 1-1 με την Ισπανία, ενώ στον πάγκο έμεινε ο Στράτος Σβάρνας. Στην ελληνική ομάδα Κ21 και στο 0-0 εναντίον της Κύπρου ο Θεοδόσης Μαχαίρας ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 64΄ από τον Ευθύμη Χριστόπουλο, ενώ δεν έπαιξε ο Σαρδέλης. Εκτός αποστολής στη νίκη της Αλβανίας (1-0) επί της Ανδόρας έμεινε ο Μάριο Μιτάι, όπως και ο Νέναντ Κρίστιτσιτς στο 3-2 της Σερβίας επί της Ιρλανδίας, και δεν χρησιμοποιήθηκε ο Ιονούτ Νεντελτσεάρου στη νίκη 3-2 της Ρουμανίας επί της Βόρειας Μακεδονίας. Τέλος το Ιράν του Καρίμ Ανσαριφάρντ έχει προγραμματίσει μόνο ένα φιλικό με τη Συρία (30/3).