Στην κατηγορία των 110κ. της ελληνορωμαϊκής

«Χάλκινος» στο Παγκόσμιο της Ουγγαρίας ο Γκίρνης

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Πάλης Παίδων/Κορασίδων, που διεξάγεται στην Ουγγαρία, ανέβηκε ο Ραφαήλ Γκίρνης.

Ο Ελληνας πρωταθλητής ήταν εξαιρετικός και με σπουδαίες εμφανίσεις κατάφερε να πάρει το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 110κ. της ελληνορωμαϊκής. Στα ρεπεσάζ νίκησε με 8-6 τον Σαντίκοφ (Κιργιστάν) και προκρίθηκε στον μικρό τελικό για τις θέσεις 3-5.

Εκεί αντίπαλός του ήταν ο «χάλκινος» πρωταθλητής Ευρώπης Αρτούρ Μπόιτσουκ. Με σωστή στρατηγική, πάθος και αποφασιστικότητα ο Γκίρνης δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ουκρανό πρωταθλητή, επικρατώντας με 9-4.

Το τελευταίο σφύριγμα έφερε πολλά χαμόγελα στην ελληνική αποστολή για τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή, με τους συναθλητές και φίλους του να τον σηκώνουν στους ώμους του και να τον αποθεώνουν!