Παραολυμπιακοί Αγώνες

«Χάλκινος» ο Τσαπατάκης, χάρισε στην Ελλάδα το 5ο μετάλλιο

Η ελληνική συγκομιδή μεταλλίων στους Παραολυμπιακούς Αγώνες συνεχίζεται. Ο Αντώνης Τσαπατάκης χάρισε στην Ελλάδα τοπ 5ο μετάλλιο. Ο Ελληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κολύμβηση στα 100μ. πρόσθιο SB4 με χρόνο 1:40.20

Παγκόσμιο ρεκόρ σημείωσε ο Ρώσος Τσερνιάεφ με 1:31.96, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, ενώ το αργυρό πήγε στον Κολομβιανό Φουέντες με χρόνο 1:35.86.

Πρόκειται για το τέταρτο χάλκινο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής μετά από αυτά που κατέκτησαν οι Μπακοχρήστου, Τριανταφύλλου και Μιχαλεντζάκης, ενώ το αργυρό κατέκτησε ο Κωνσταντινίδης στον στίβο.

Ο υφυπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού Λευτέρης Αυγενάκης με ανάρτησή του στα σόσιαλ μίντια συνεχάρη τον χάλκινο παραολυμπιονίκη.

«Θερμά συγχαρητήρια στον Παραολυμπιονίκη κολυμβητή μας, Αντώνη Τσαπατάκη. Με επιμονή και πίστη δικαιώθηκε και ανεβαίνει στο βάθρο των 100μ. πρόσθιο, έπειτα από τις 4ες θέσεις σε Λονδίνο και Ρίο», έγραψε ο υφυπουργός Αθλητισμού