Οι Μαδριλένοι νίκησαν 89-82

Η Ρεάλ σόκαρε τον Παναθηναϊκό

«Εσπασε» την έδρα του ΠΑΟ η Ρεάλ.

Οδυνηρή ήττα για τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του ΟΑΚΑ στο δεύτερο ματς των πλέι οφ με τη Ρεάλ. Οι Μαδριλένοι νίκησαν 89-82, ισοφάρισαν τη σειρά και πλέον έχουν αυτοί το πλεονέκτημα έδρας. Η σειρά μεταφέρεται για δύο παιχνίδια στην έδρα των «μερένχες».

Αυτή τη φορά οι Μαδριλένοι δεν πήγαν στο ΟΑΚΑ σαν πρόβατο στη σφαγή. Αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά όταν λειτουργούσαν σχεδόν άψογα, ακολουθώντας τον Παναθηναϊκό στο σκορ.

Η Ρεάλ είχε υπεροχή στα ριμπάουντ, ενώ είχε τρομερά ποσοστά ευστοχίας, ειδικά στην τρίτη περίοδο που πέρασε μπροστά και άγχωσε τους γηπεδούχους. Ηταν, πλέον, ξεκάθαρο πως τίποτα δεν θύμιζε το ματς της Τρίτης και η ομάδα του Πασκουάλ έπρεπε να προσπαθήσει αρκετά για να μην ηττηθεί και χάσει το πλεονέκτημα έδρας.

Η Ρεάλ, όμως, έπαιξε με έξυπνο, ήταν αποφασισμένη και τελικά κατάφερε να φτάσει σε μία σημαντική εκτός έδρας νίκη με 89-82, πληγώνοντας την ελληνική ομάδα. Η ουσία είναι ότι ο Παναθηναϊκός καλείται να νικήσει στη Μαδρίτη τουλάχιστον ένα ματς.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 40-36, 61-68, 82-89