«Καθάρισε» ο Ελ Αραμπί για τον Ολυμπιακό Β’

Το πρώτο γκολ του Γιουσέφ Ελ Αραμπί μετά τις 20 Αυγούστου, χάρισε στον Ολυμπιακό Β’ τη νίκη με 1-0 επί του Διαγόρα Ρόδου στου Ρέντη, σε αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση - καταφέρνοντας να «σβήσουν» το -10 που κουβαλούσαν από την περυσινή σεζόν - χάρη στο γκολ του 36χρονου Μαροκινού, ο οποίος είχε ζητήσει από τον Ντιέγκο Μαρτίνεθ να του επιτρέψει να αγωνίζεται με τη Β’ ομάδα. Ο Ελ Αραμπί με πλασέ σημείωσε το μοναδικό τέρμα του αγώνα στο 50ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος την πάσα του Γιώργου Μαρίνου. Λίγο αργότερα, η ομάδα του Αριελ Ιμπαγάσα πλησίασε σε δεύτερο γκολ, αλλά το δοκάρι σταμάτησε το σουτ του Αλγκασίμ Μπα. Οι Ρόδιοι του Θωμά Γράφα παρέμειναν χωρίς εκτός έδρας βαθμό μετά και το τέταρτο ταξίδι τους.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Καλαμάτα επιβλήθηκε με 3-0 του Τηλυκράτη, αν και από το 36’ αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Στέργιου Δημόπουλου. Πέντε λεπτά νωρίτερα, ο Γκαέλ Ακόστα με σουτ είχε ανοίξει το σκορ στο γήπεδο της Παραλίας. Ακολούθησε το σουτ του Γιάννη Πασά (69’) και η κεφαλιά του Μάριου Κωστούλα (76’) για να διαμορφωθεί το τελικό 3-0, με τη «Μαύρη Θύελλα» να έχει και δοκάρι με τον Ανδρέα Τάτο (55’). Η ομάδα της Λευκάδας, από την άλλη, έκανε το 4x4 σε... ήττες μακριά από το νησί.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

Ολυμπιακός Β’ - Διαγόρας 1-0

Καλαμάτα - Τηλυκράτης 3-0

Αιγάλεω - Γιούχτας 12/11 (14:30)

Χανιά - Παναθηναϊκός Β’ 12/11 (15:00)

Παναχαϊκή - Ιωνικός 12/11 (15:00)

Ηλιούπολη - Athens Kallithea FC 12/11 (15:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 2023/24 (Β’ ΌΜΙΛΟΣ/7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

1. Χανιά 15 -6αγ.