Europa League

Προβάδισμα τελικού για Φενέρ και Τσέλσι

Διπλό της Τσέλσι στη Βασιλεία και νίκη της Φενέρ επί της Μπενφίκα, στους πρώτους ημιτελικούς του Europa League.

Η Τσέλσι λυτρώθηκε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Λουίζ και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό του Αμστερνταμ (2-1). Ο Σερ με πέναλτι στο 88' είχε ισοφαρίσει το γκολ του Μόουζες από το 12'.

Οι συνθέσεις:

ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Ζόμερ, Φιλίπ Ντεγκέν, Σερ, Ντράγκοβιτς, Παρκ Γιου-Χο, Φάμπιαν Φράι, Ελ Νερί (65' Ζακ Ζουά), Ντιέ (61' Μαρσέλο Ντίας), Σαλάχ (78' Νταβίντ Ντεγκέν), Στόκερ, Στρέλερ.

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Αθπιλικουέτα, Ιβάνοβιτς, Τέρι, Άσλεϊ Κόουλ, Νταβίντ Λουίζ, Ραμίρες, Λάμπαρντ (79' Οσκάρ), Μόουζες, Αζάρ (71' Μάτα), Τόρες.

Στον άλλον ημιτελικό, η Φενέρμπαχτσε σημάδεψε 4 φορές το δοκάρι του Αρτούρ, σε μία εξ αυτών, όμως, η μπάλα έκανε το χατίρι στον Εγκεμέν Κορκμάζ στο 74ο λεπτό. Το 1-0 επί της Μπενφίκα της δίνει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στον τελικό του Europa League στο Άμστερνταμ.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Βολκάν Ντεμιρέλ, Γκιοκχάν Γκιονιούλ, Γιόμπο, Εγκεμέν Κορκμάζ, Τσίγκλερ, Ραούλ Μεϊρέλες (64' Σαλίχ Ουτσάν), Μεχμέτ Τοπάλ, Κρίστιαν Μπαρόνι (86' Σελτσούκ Σαχίν), Κάιτ, Μουσά Σο (87' Κράσιτς), Ουεμπό.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Αρτούρ, Μάξι Περέιρα, Ζαρντέλ, Γκαράι, Μελγκαρέχο, Μάτιτς, Αντρέ Γκόμες (81' Κάρλος Μαρτίνς), Αϊμάρ (46' Γκαϊτάν), Σάλβιο, Όλα Τζον (64' Ροντρίγκο), Όσκαρ Καρντόσο.