Ευρωλίγκα

Έκρηξη Ολυμπιακού και Σπανούλη!

Με ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός απαλλάχθηκε από τη στενή επιτήρηση της Μπασκόνια και με τη νίκη του με 76-64 στο ΣΕΦ έκανε το 4 στα 4 στο top-16 της Ευρωλίγκας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι "ερυθρόλευκοι" δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα. Οι Βάσκοι απέκτησαν ρυθμό στα σουτ και έφτασαν την υπέρ τους διαφορά ακόμα και στους 10 πόντους (25-35) προβληματίζοντας τους φίλους του Ολυμπιακού.

Εν συνεχεία όμως οι Πειραιώτες κατάφεραν να επιβάλλουν τα θέλω τους. Άρχισαν από την άμυνα όπου περιόρισαν τις απώλειες στα ριμπάουντ και τα σουτ και κάπως έτσι η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι.

Το τελικό βήμα έγινε στο τέταρτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού σκόραρε κατά ριπάς και η ομάδα του όχι μόνο πέρασε μπροστά αλλά δημιούργησε (70-55) και μεγάλες διαφορές.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 28-37, 54-53, 76-64

Ολυμπιακός: Πετγουέι 7(1/6τρ), Χάντερ 14(6/8δ, 7ρ), Ντάνστον 7(7ρ), Σπανούλης 27(6/9δ, 4/8τρ, 6ασ), Σλούκας 2, Πρίντεζης 2, Μάντζαρης 7, Κατσίβελης, Ντάρντεν 5, Λοτζέσκι 5(1)

Μπασκόνια: Άνταμς 12(2τρ, 5ασ), Τζέιμς 4, Άιβερσον 6(8ρ), Κοζέρ 3, Σενγκέλια 10, Τιλί 6, Μπέγκιτς 8(9ρ), Σαν Εμετέριο 4, Χάνσπροου 5(1), Μπέρτανς 6(2/7τρ)