Ευρωλίγκα

Ήττα στις λεπτομέρειες ο Παναθηναϊκός

Μία ανάσα από τη νίκη στο Τελ Αβίβ βρέθηκε ο Παναθηναϊκός ο οποίος όμως έχασε στις λεπτομέρειες σε 73-70.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο που τον βρήκε να χάνει ακόμα με 11 πόντους διαφορά (38-27), ο πρωταθλητής Ελλάδας προσπάθησε και κατάφερε να κλείσει τη διαφορά ακόμα και στον πόντο με πρωταγωνιστές τους Γιάνκοβιτς και Παππά.

Κάθε φορά όμως που ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να προσπεράσει, κάτι συνέβαινε και η Μακάμπι κρατιόταν ζωντανή. Στο 39' ο Γιάνκοβιτς, με το σκορ στο 69-66, αστόχησε σε λέι απ και την οριστική ήττα σήμανε το χαμένο σουτ του Σλότερ και οι βολές του Πάργκο στα 14 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-30, 54-52, 73-70

Μακάμπι: Πάργκο 16 (1), Χέινς 2, Σμιθ 7 (1), Ραντλ 6, Λίνχαρτ 4 (10 ριμπ.), Τάιους 10, Κοέν 8 (1), Οχαγιόν 10 (2), Αλεξάντερ 10.

Παναθηναϊκός: Σλότερ 5 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Γιάνκοβιτς 16 (4), Φώτσης 8 (2), Παππάς 15 (2), Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 9 (2), Γκιστ 12, Μπατίστα 2, Μπλουμς, Λαουάλ.