Φοβερή εμφάνιση του Ελληνα ψηλού

Ο Μπουρούσης "σκότωσε" τον Ολυμπιακό

Ο Μπουρούσης

Θύμα του σεληνιασμένου Γιάννη Μπουρούση έπεσε ο Ολυμπιακός στη Βιτόρια. Ο Ελληνας ψηλός είχε 28 πόντους και 12 ριμπάουντ και οδήγησε σε νίκη την Μπασκόνια επί των "ερυθρόλευκων" με 96-89 στην παράταση.

O Ολυμπιακός προηγήθηκε με 15-18 στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά κάπου εκεί νόμισε ότι θα πάρει το ματς άκαπνος.

Καθοδηγούμενοι από έναν εκπληκτικό Μπουρούση που έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι ακόμα και από το τρίποντο, οι Βάσκοι όχι μόνο ανέκαμψαν αλλά και προηγήθηκαν με 48-39 στο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός συνήλθε και έφτασε να διεκδικήσει τη νίκη στο τελευταίο σουτ με τον Σπανούλη όμως να αστοχεί στην τελευταία επίθεση (σουτ του Τζέιμς στη συνέχεια, αν και εύστοχο, κρίθηκε ως εκπρόθεσμο).

Στον έξτρα χρόνο οι πρωταθλητές Ελλάδας παρέδωσαν πνεύμα και τελικώς ηττήθηκαν με 96-89 παρά την επική εμφάνιση του Λοτζέσκι.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 48-39, 69-63, 80-80(κ.α), 96-89

Μπασκόνια: Τζέιμς 13(3/6τρ), Κοζέρ 9(1), Πλάνινιτς 4, Χάνγκα 17(5/8δ, 2/4τρ, 6ρ), Μπουρούσης 28(2/3τρ, 12ρ, 4κλ, 3ασ), Μπλάζιτς 3(1), Ιλ.Ντιόπ 2, Τιλί 4, Κανγκούρ 5(1), Άνταμς 8(2)

Ολυμπιακός: Γιανγκ 5, Χάντερ 7(6ρ), Παπαπέτρου, Σπανούλης 11(3/10δ, 0/5τρ, 9ασ, 4λ), Στρόμπερι 7, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 11(8ρ), Αγραβάνης, Μάντζαρης 13(3/3τρ), Χάκετ 5(1), Λοτζέσκι 28(6/7τρ, 7ρ, 4ασ), Αθηναίου