Ένα βήμα πριν από τον τίτλο

Με «Kill Bill» για τίτλο ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός νίκησε 77-72 στο ΣΕΦ τον Παναθηναϊκό και είναι μια νίκη μακριά από τον εφετινό τίτλο.

Ο Ολυμπιακός νίκησε 77-72 τον Παναθηναϊκό στον τρίτο τελικό του ΣΕΦ, ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας και απέχει μία νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το πρώτο ημίχρονο στο ΣΕΦ, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει το ίδιο δυνατά όπως στον πρώτο τελικό στο ίδιο γήπεδο, βάζοντας δύσκολα στον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά, αλλά με σερί των «πράσινων» και τον Δημήτρη Διαμαντίδη πολύ ώρα στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός
όχι μόνο ήταν κοντά στο σκορ, αλλά έκλεισε τη δεύτερη περίοδο στο +3 (41-44).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα απίστευτο κρεσέντο των δύο ομάδων, με τον Ολυμπιακό να απαντάει σε κάθε καλάθι του Παναθηναϊκού στο πρώτο πεντάλεπτο! Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να είναι σχεδόν μηδενική στο μεγαλύτερο διάστημα της περιόδου, εκτός από το τέλος όταν ο Παναθηναϊκός
κατάφερε και πάλι να κλείσει στο συν (57-62).

Όπως είναι λογικό, το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό με τον Παναθηναϊκό να παλεύει για το δεύτερο μπρέικ και τον Ολυμπιακό να πάρει το προβάδισμα στις νίκες. Μόνο που οι Πειραιώτες είχαν να αντιμετωπίσουν ένα σημαντικό πρόβλημα, αυτό του τραυματισμού του Γιώργου Πρίντεζη, ο οποίος
αποχώρησε σχεδόν στα μισά της τέταρτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός, όμως, έβγαλε ψυχή στο τέλος και με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη, όχι μόνο γύρισε την εις βάρος του κατάσταση, αλλά έφτασε στην τελική επικράτηση με 77-72.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 41-44, 57-62, 77-72
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 22 (3), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 3, Μάντζαρης 2, Χάντερ 7, Στρόμπερι 5 (1), Αγραβάνης 2, Ουόρικ, Χάκετ 9, Λοτζέσκι 16 (3), Παπανικολάου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 8, Φώτσης 3 (1), Φελντέιν 17 (3), Καλάθης 15 (1), Χάντερ 2, Ραντούλιτσα, Παππάς 4, Διαμαντίδης 10 (1), Γκιστ 2, Παπαγιάννης 9, Ουίλιαμς 2, Χέινς.