Ολυμπιακός - ΑΕΚ

Διπλό του Ολυμπιακού στο ντέρμπι

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 70-63 στο ΟΑΚΑ της ΑΕΚ και αγκάλιασε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Basket League.

Σε ένα ντέρμπι με τα όλα του ο Ολυμπιακός νίκησε 70-63 την ΑΕΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ και σφράγισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Basket League.

Κορυφαίος του αγώνα ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος αποτέλεσε την σταθερά του Ολυμπιακού στο ντέρμπι και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ ανεβασμένος. Τέλειωσε το ματς με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ και ηγήθηκε των προσπαθειών του Ολυμπιακού.

Το ντέρμπι κρίθηκε στο ξέσπασμα του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Οι Πειραιώτες έκαναν ένα σερί 12-0 και ξέφυγαν με 41-52 και η διαφορά δεν έπεσε ποτέ έκτοτε κάτω από τους 4 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-35, 47-52, 63-70

Ολυμπιακός: Μπιρτς 10, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 10 (2), Σπανούλης 2, Γκριν 8 (1), Γιανγκ, Παπαπέτρου 4, Ουότερς, Μιλουτίνοβ 6, Λοτζέσκι 17 (1).

ΑΕΚ: Ούκιτς 9 (1), Χαριτόπουλος, Ντίξον 14 (2), Νιούλεϊ 4, Μαυροκεφαλίδης 11 (1), ΜακΓκράθ, Ελόνου 8, Βασιλειάδης, Λαρεντζάκης 1, Μαυροειδής 10 (1), Τσαλμπούρης, Σάκοτα 6.