Φαβορί για την πρόκριση στο φάιναλ φορ

Μάγκας Ολυμπιακός, ξανά στον Πειραιά η σειρά

Εμεινε ζωντανός και έγινε φαβορί για την πρόκριση στο φάιναλ φορ ο Ολυμπιακός που νίκησε με 74-62 την Εφές στην Κωνσταντινούπολη και ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2.

Η Εφές κατάφερε να βγάλει μεγάλα αποθέματα ενέργειας στο πρώτο ημίχρονο, να προηγηθεί με 18-6 και να προβληματίσει τον Ολυμπιακό ο οποίος όμως δεν... μάσησε.

Βαθμιαία με τον Σπανούλη και την άμυνά του να σφίγγει ο πρωταθλητής έκλεισε τη διαφορά, ισοφάρισε και ήταν πια έτοιμος για το τελειωτικό χτύπημα. Αυτό πράγματι ήρθε στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Με επί μέρους σκορ 19-8 οι ερυθρόλευκοι έριξαν στο καναβάτσο τους Τούρκους και έφτασαν στη μεγάλη νίκη με το πειστικό 74-62.

Η σειρά θα κριθεί οριστικά την Τρίτη στο ΣΕΦ, το οποίο φυσικά αναμένεται να είναι κατάμεστο.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 38-35, 54-55, 62-74.

ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 4, Μπαλμπάι 3 (1), Μπράουν 9 (1), Οσμάν 8, Γκρέιντζερ 17 (1), Ερτέλ 6, Πολ 4, Ντάνστον 7, Κερκ 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (1), Μπιρτς 9, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 6 (2), Σπανούλης 18 (5), Ουότερς 3, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης 3 (1)