Ο ΠΑΟΚ θριάμβευσε με 3-0 του Παναθηναϊκού στην Τούμπα για την 28η αγωνιστική της Super League

Θρίαμβος του ΠΑΟΚ επί του Παναθηναϊκού

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες του Παναθηναϊκού και θριάμβευσε με 3-0 στο ντέρμπι της Τούμπας, λίγες μέρες πριν από το νέο ραντεβού των δύο
ομάδων αυτή τη φορά για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο ΠΑΟΚ είχε απέναντί του έναν Παναθηναϊκό με πολλές απουσίες και αλλαγές στην ενδεκάδα με αποτέλεσμα να γίνει ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα και να
καταφέρει να πάρει προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο με τρία γκολ διαφορά!

Στο 18ο λεπτό ο Δικέφαλος του Βορρά άνοιξε το σκορ με γκολ του Ενρίκε για να έρθει λίγο αργότερα ο Λέοβατς (στο 27') να κάνει το 2-0. Στο 35ο λεπτό
ήταν η σειρά του Σάχοφ να σκοράρει, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο θριαμβευτικό 3-0.

Αξίζει να σημειωθεί πως δυο φορές ακόμα είχε δεχθεί τρία γκολ σε ένα ημίχρονο ο Παναθηναϊκός στην Τούμπα. Η πρώτη ήταν το 2002 όταν το τριφύλλι
είχε γνωρίσει την ήττα με 4-1 με τον Γεωργιάδη να σκοράρει στο 10' και στο 23' και τον Σπάσιτς στο 41' να κάνει το 3-0. Η δεύτερη στις 25 Οκτωβρίου
2015 όταν οι Μπερμπάτοφ στο 28', Ροντρίγκες στο 31' και Βίτορ στο 42' είχαν κάνει το 3-0 (3-1 το τελικό σκορ).

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχουν κι