Πάει Ρωσία η Νιγηρία

Παρούσα στα γήπεδα της Ρωσίας θα είναι το ερχόμενο καλοκαίρι η Νιγηρία. Το γκολ του Αλεξ Ιβόμπι στο δεύτερο μέρος χάρισε τη νίκη στη Νιγηρία (1-0 επί της Ζάμπια), η οποία έγινε η πρώτη αφρικανική ομάδα που προκρίνεται στην τελική φάση του Μουντιάλ 2018.
Με το «τρίποντο» η Νιγηρία έφτασε στους 13 βαθμούς στο 2ο γκρουπ της Αφρικανικής Ζώνης και μία αγωνιστική πριν το τέλος των προκριματικών απόκτησε διαφορά 6 βαθμών από την Ζάμπια.

Ο στράικερ της Άρσεναλ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 73ο λεπτό, ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα οι Εντιντί και Μόουζες, είχαν απωλέσει μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρουν.
Η Νιγηρία παίρνει το «εισιτήριο» για 6η φορά στις τελευταίες 7 τελικές φάσεις Παγκοσμίων Κυπέλλων, μένοντας εκτός μόνο από τη διοργάνωση του 2006 στα γήπεδα της Γερμανίας.