Champions League

Εχασε ξανά και έκανε αρνητικό ρεκόρ ο Ολυμπιακός

Με ήττα είπε το αντίο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις για εφέτος ο Ολυμπιακός. Οι "ερυθρόλευκοι" έχασαν από τη Γιουβέντους με 2-0 στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" και τερμάτισαν με μόλις ένα βαθμό στον όμιλό τους, επίδοση που
αποτελεί αρνητικό ρεκόρ.

Ο Τάκης Λεμονής έστησε και πάλι τον Ολυμπιακό με αμυντικό προσανατολισμό για να προστατεύσει τα νώτα της ομάδας του, όμως η Γιουβέντους μόλις στο 15' έκανε το 1-0 με τον Κουαδράδο και έγινε αφεντικό του ματς.

Οσο και αν προσπάθησε στη συνέχεια, ο πρωταθλητής Ελλάδας απείλησε ελάχιστα. Οχι ότι δεν προσπάθησε, όχι ότι δεν πίεσε, του έλειψε πάντως η ουσία.

Ηταν, επίσης, και άτυχος καθώς στη μεγαλύτερη του ευκαιρία ο Μπεν σημάδεψε το δοκάρι στο 82ο λεπτό.

Η Γιουβέντους, ως μεγάλη ομάδα, τιμώρησε αυτήν την απώλεια με το δεύτερο γκολ που πέτυχε ο Μπερναρντέσκι στο 90ο λεπτό.

Ολυμπιακός: Προτό, Ελαμπντελαουί, Ένγκελς, Νικολάου, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης, Οφόε (62' Φορτούνης), Πάρντο, Σεμπά (46' Μάριν), Τζούρτζεβιτς (71' Μπεν)

Γιουβέντους: Στσέσνι, Ντε Σίλιο, Μπενατιά, Μπαρτσάλι (70' Ρουγκάνι), Άλεξ Σάντρο, Κεντίρα, Ματουιντί, Κουαδράδο (84' Μπερναρντέσκι), Ντιμπάλα (62' Πιάνιτς), Κόστα, Ιγκουαΐν