Νίκη με buzzer beater για τη Ρεάλ

Ο Ρούντι «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό!

Ο Παναθηναϊκός «αυτοκτόνησε» στο κλειστό του ΟΑΚΑ και ενώ κρατούσε στα χέρια του μία τεράστια νίκη επί της Ρεάλ, ηττήθηκε στο φινάλε με 74-73.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και με μπροστάρη τον Νικ Καλάθη πήρε πλεονέκτημα στο σκορ, φτάνοντας ακόμα και σε διψήφια διαφορά (45-33 στο τέλος της β' περιόδου). Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, η Ρεάλ έγινε πιο σκληρή στην άμυνα και κατέβασε τη διαφορά, ενώ στα τελευταία λεπτά του ματς ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να χάνει το μυαλό του, με κακές προσπάθειες στην επίθεση και εύκολα φάουλ στην άμυνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ματς να γίνει ντέρμπι.

Ουδείς, όμως, περίμενε το φινάλε. Η Ρεάλ είχε την τελευταία κατοχή ούσα πίσω στο σκορ, ο Ρούντι Φερνάντεθ πέταξε τη μπάλα στην εκπνοή, εκτός ισορροπίας και πέτυχε ένα απίθανο καλάθι, διαμορφώνοντας το τελικό 74-73 υπέρ της ισπανικής ομάδας.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Παναθηναϊκού έπειτα από 6 σερί νίκες.

Πλέον, το ματς με την Μπουντούτσνοστ (4 Aπριλίου) είναι για τους «πράσινους» ματς «do or die».

Τα δεκάλεπτα: 32-14, 45-33, 59-53, 73-74